Hot Love Inferno – Nicky Blue


16 marca 2019
Najdroższy Imperatorze!
Wybacz, że tak długo się do Ciebie nie odzywałem! Jednak obowiązki dają mi się we znaki, do tego całkiem niedawno miałem zastój w czytaniu. Blog właściwie nie funkcjonuje, jednak pomyślałem sobie, że czemu tej wiadomości miałbym nie publikować? Inne Jeże nie muszą o tym wiedzieć, prawda?
Imperatorze, pewnego dnia pomyślałem sobie: „Nie po to mam Internet, żeby czytać po polsku! Angielski sam się nie poćwiczy!”. Do tego od jakiegoś czasu brakowało mi zabawy związanej z czytaniem w obcym języku. Tak się złożyło, że w tym samym czasie dostałem wiadomość osobiście od autora z zapytaniem, czy nie chciałbym przeczytać jego powieści – po angielsku. Pomyślałem sobie: „Dlaczego by nie?”, taka też była moja odpowiedź.
Mimo że książka długa nie jest (około 142 stron), trochę czasu mi zajęła. Dlaczego, zapytasz, Imperatorze?
Trudno mi to jednoznacznie określić. Czy to kwestia czytania równoczesnego z paroma innymi książkami, czy raczej kwestia braku doświadczenia w czytaniu brytyjskich powieści?
Najpierw kilka słów o samej powieści, Imperatorze. Gdzież moje maniery?
Lektura kryje się pod tytułem „Hot Love Inferno”, a jej autorem jest Nicky Blue. Można ją zakupić w wersji elektronicznej oraz papierowej.
Jest to komedia, pełna czarnego humoru, ale także wydarzeń niecodziennych, wręcz fantastycznych. Główny bohater pewnego dnia musi się zmierzyć z pewną nietypową grupą wojowników i ocalić świat, na szczęście trio samurajów oferuje mu swoją pomoc… Brzmi intrygująco, prawda, Imperatorze?
Trudno jest mi ocenić tę książkę, ponieważ pokazała mi, że mój angielski, z pewnością ten brytyjski, nie jest na aż tak wysokim poziomie, abym czuł się swobodnie, pisząc opinię.
Z pewnością na plus zasługują przypisy, które – na końcu każdego rozdziału – w humorystyczny sposób tłumaczyły nawiązania do popkultury czy brytyjski slang. Minusem jest to, że przypisy bywały długie i częste (co mnie wytrącało z rytmu czytania powieści) oraz znajdowały się na końcu rozdziałów, przez co często musiałem przewijać kilka stron, a potem ponownie szukać miejsca, w którym skończyłem. Mimo wszystko uważam za dobre rozwiązanie tłumaczenie slangu czy brytyjskiego humoru, który, jak zauważa nieraz autor, bywa specyficzny.
Przyznam szczerze, że fabuła mnie nie porwała. Miejscami przypominała mi Jasia Fasolę, którego wieki nie oglądałem, głównie z tego względu, że nie przepadam za tym typem humoru. Prawdopodobnie oznacza to, że nie stanę się fanem brytyjskich komedii. Również nie udało mi się zaprzyjaźnić z postaciami. Niestety ta książka była przeze mnie czytana urywkami, często w autobusach czy na przerwach.
Zastanowisz się, Imperatorze: „Czy to oznacza, że w gruncie rzeczy książka była zła?”. Ależ absolutnie nie!
Pełna jest humoru i typowo brytyjskich fraz, więc jeśli ktoś chce podszkolić swój angielski, to jest to doskonała lektura! Czyta się ją lekko i jest odstresowującym typem powieści, więc polecam ją wszystkim, którzy chcą odpocząć, przy okazji ucząc się co nieco języka.
Imperatorze, co więcej, autor oferuje nam swoje powieści za darmo. Oczywiście tutaj zamieszczam gwiazdkę: można się zapisać na listę czytelniczą na stronie autora i tam otrzymywać nowości. Książki w wersji elektronicznej kosztują zaledwie parę złotych.
Jeśli przeczytasz, koniecznie powiadom o tym znajomych na mediach społecznościowych i dodaj opinię na Amazonie/Goodreads/Lubimy Czytać!
Zawsze Twój
Nikodem

My English isn’t really good, but I’ll never improve it if I don’t practice. This is why I decided to try to translate my review; it’s my first "translation". If you see any mistakes or not-English phrases, text me that I can work on it!
March 16th 2019
Dear Emperor!
Please, forgive me that I haven’t written to You for so long time! However, I still do have a lot of work to do. The blog isn’t actually running right now, though I thought why not publish this message? The other Hedgehogs don’t have to know it, right?
Emperor, one day I thought, “There’s no use in the Internet if I read stories only in Polish! English won’t practice by itself!” (and now we can see how bad my English is, I so sorry). In the same time I got a message from an English writer; he asked whether I would like to read his novel in English! And again I thought, “Why not?”.
Though the book isn’t really long (about 142 pages), it took me quite long time. “Why?” you ask, Emperor.
It’s hard to write. Is it because I’ve been reading three books in the same time or rather the lack of experience in reading in English?
But, firstly, a few words about the novel itself, dear Emperor.
Book is entitled “Hot Love Inferno”, written by Nicky Blue, available ebook and paperback.
It’s a comedy full of the dark humor and unordinary situations as well. One day the main character has to fight against untypical group to save his world; fortunately, a trio of samurai warriors offer him their help… It sounds interesting, isn’t it?
It is hard to review this book, because it has showed me that my English, especially British, isn’t that good to freely write an opinion, I feel a little bit confused.
The main advantage are the annotations on the end of each chapter. The annotations explains British slang and references to popculture in a humoristic way. However, the location is a big minus to me – I had to scroll pages to read the annotations and then went back; it knocked me off stride, moreover, the annotations were long and very often put in the text. Though I am sure that explaining the British slang in a humoristic way is a good solution. Also the author gives the readers tips on British humor which is very specific, as he mentions.
I have to frankly admit that the plot didn’t really grip me. Sometimes it brought to my mind Mr. Bean, I’m not a big fan of this comedy. Probably that means I won’t be a fanboy of British comedies. I didn’t make friends with characters. Unfortunately, I read the novel in a bus or at breaks.
You will wonder, Emperor, “Is it worth reading at all?”. Definitely yes!
The book is filled with humor and typical British phrases, so it’s perfect for people who want to train their English. It’s very lovely to read and it’s de-stressing novel. I recommend “Hot Love Inferno” for all the people who want to rest learning a language.
Emperor, what’s more, Nicky Blue offers his texts for free. Anyone can join the readers list and get the newsletter. E-books cost about one dollar on Amazon!
When you’ll read, inform your friends on socials and give the book review on Amazon/Goodreads/Lubimy Czytać!
Yours
Nikodem

Really, it was kinda funny work. But I don’t think my translation sounds English, I prefer to write in Polish right now. But maybe one day, who knows?

Komentarze

Jeże często czytają